A mediációról
A mediáció az egyik legcsodálatosabb eszköz emberi konfliktusok kezelésére, miközben a legkézenfekvőbb, legegyszerűbb megoldás is egyben. Minél régebb óta űzi ezt valaki, és minél hosszabb ideje boncolgatja, mi is a lényege, mitől is működik, annál inkább látja azt, hogy ez a leginkább magától értetődő megoldás.
Hiszen nincs másról szó, mint arról, hogy a vitában álló felek képesek legyenek képviselni a saját érdekeiket, és azokat ütköztetni is tudják, oly módon, hogy közben tiszteletben tartják és figyelembe veszik azt, amit a másik mond és érez.
A recept mediátorok számára végtelenül egyszerű:
- légy empatikus és független,
- értsd meg a problémát, éld meg a helyzetet,
- a feleket ültesd le egy asztalhoz úgy, hogy közben vigyázz rájuk,
- teljes lényeddel, tudatoddal légy jelen,
- hagyd és bátorítsd hogy beszéljenek,
- tisztítsd meg a problémát mindenféle sallangtól, indulattól, mellékvágánytól,
- fogd a nagy problémát és bontsd elemeire,
- segítsd őket, hogy az adott körülmények között ők maguk találjanak megoldást az egyes részproblémákra,
- mutasd meg nekik, hogy megoldották a nagy problémát,
- örülj, hogy segíteni tudtál!
Mi a mediáció?
A szó -mediare- eredeti jelentése: középen állni, egyeztetni, közbenjárni, közvetíteni, békéltetni.
A mediáció egy egyedülálló módszer, amelyben a konfliktus a fenyegető rosszból nyitott lehetőséggé válik. Egy folyamat, amelynek során a független és pártatlan mediátor igyekszik feltárni és megérteni a felek pozícióját, motivációit, érzelmi szükségleteit, és egy olyan úton viszi végig a vitában álló feleket, amelynek végén nincs vesztes, csak nyertes. A mediátor mindezt úgy teszi, hogy közben nem dönt, nem ad tanácsot, nem ítélkezik, hanem támogatja a feleket saját útjukon, a nekik legmegfelelőbb döntés meghozatalában.
A mediációs képzés során olyan konfliktuskezelési és kommunikációs technikákat sajátíthatunk el, amelyek a hétköznapi élet valamennyi színterén alkalmazhatóak (pl. a családi, párkapcsolati, gyermekneveléssel kapcsolatos témákban ugyanúgy, mint a közösségi, szervezeti, üzleti szférában). Ezen eszközök gyökerei különböző kultúrák törzsi hagyományaira vezethetők vissza, emellett segítik együttműködéseinket, erősítik kapcsolatainkat, fenntartható és feszültségmentes légkört teremtenek.
Kiknek ajánljuk a képzést?
- akik hivatásos és névjegyzékről is elérhető mediátorrá szeretnének válni,
- akik jelenlegi munkájukban vagy amellett szeretnének hivatásos mediátorrá válni,
- akik konfliktusaikat hatékonyabban szeretnék kezelni,
- akik hisznek abban, hogy egy vitás helyzet egyben lehetőség is egymás jobb megismerésére, a nyertes- nyertes kimenetel elérésére,
- akik úgy érzik, gyakran megtalálják őket mások problémáikkal, és valódi segítséget szeretnének nekik nyújtani,
- akik elkötelezettek abban, hogy a környezetükben élő emberek között ne a szakadékok nőjenek, hanem a kötődések erősödjenek.
Tudjuk, hogy a mediációval kapcsolatos tudásvágy mellett sokakban kelt szorongást egy ismeretlen csoporthoz, trénerekhez való csatlakozás elképzelt helyzete. Éppen ezért régóta terveztük, hogy egy hallgatónkat megkérjük, naplószerűen ossza meg az egyes napokkal kapcsolatos élményeit, dilemmáit, gondolatait. Dr. Nagy Szabina hallgatónk a közelmúltban vállalkozott is erre - visszajelzésének közzétételével az a célunk, hogy megkönnyítsük a jelentkezéssel kapcsolatos döntést, és hogy tisztába tegyük, mit élt át egy hasonló helyzetben lévő hallgató, nem is olyan régen. (Írását változtatás nélkül, teljes terjedelemben, a szerző hozzájárulásával osztjuk meg.)
Vajon tényleg nekem való ez a képzés? - Első rész
Vajon tényleg nekem való ez a képzés? - Második rész
Felnőttképzés nyilvántartási száma: B / 2021 / 001468